Ardahan Milletvekili Prpf. Dr. Orhan Atalay'ın 24. Dönem Doğu Bölgesi Milletvekilleri ile başlatıp devam ettirdiği çabalar sonuç verdi Artık öğretmenler bölgede 9 ay değil 8 yıl çalışacaklar. Doğu'da çalışan öğretmene teşvik gelebileceği ifade ediliyor. Öğretmen sıkıntısı çeken bölgelerde görev yapacak öğretmenlere maaşın yanında, ek ücret verilmesi için bir çalışma başlatıldığı belirtiliyor. 

Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve Doğu bölgesi Milletvekilleri ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ziyaret ederek bölgenin kanayan yarası gelen öğretmenin 9 ay kaldıktan sonra batı illerine gidişin eğitimde meydana getirdikleri olumsuzlukları ilettiler.

Bakan Yılmaz talebi gündemine alarak önümüzdeki dönem yeni bir uygulama ile ilgili olarak  "artık öğretmenler bölgede 9 ay değil 8 yıl çalışacaklar" dediği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre; Türkiye genelinde öğretmen sıkıntısı çekilen yerler, ‘ek ücret’ ile cazip hale getirilecek. Bakanlık tarafından tespit edilecek zorunlu çalışma bölgelerinde görev yapacak öğretmenlere, maaşlarının dışında bölgeye ve hizmet yılına göre değişen ilave ücret verilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor. Bu ek ücretin 650-750 lira arasında değişeceği belirtiliyor. Rakam ve detaylar ise çalışmaların sonucunda kesinleşecek. Hükümetin 6223 sayılı yetki kanunu çerçevesinde söz konusu düzenlemeyi yapması bekliyor. Konu ile ilgi çalışmaların kısa süre içinde tamamlandığı belirtildi.

Görev yaptıkları illerin gerek terör gerekse çetin kış koşulları yüzünden her halukarda mağdur duruma düşen öğretmenleri teşvik amacı ile aldıkları ek ders ücretleri artırılarak 2 katına çıkarılacak. Böylece öğretmen sıkıntısının çekildiği yerler daha cazip olacak.

Bazı bölgelerde öğretmen istihdamı sıkıntısı yaşandığını belirten bakanlık durum ile ilgili olarak hamen harekete geçti. Buna göre bakanlık başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere bu bölgelere tecrübeli öğretmenlerin kendi istekleri ile atanmaları için bu çalışmanın başlatıldığını ifade ediliyor.