B12 eksikliğinin kesin olarak belirlenmesi için muayene ve kan testi gerecektir çünkü B12 eksikliği belirtileri, başka rahatsızlıklarda da görülebilen ve hemen ne olduğunu ayırt edemeyeceğiniz belirtilerdir. Ancak bu durum doktor doktor dolaşacağınız anlamına gelmez. Uzman bir doktor B12 eksikliğini çok çabuk şekilde teşhis edip şikayetlerin ve belirtilerin son bulmasına yardımcı olabilir.

B12 Nerelerde Bulunur?

B12 vitamini vücut tarafından üretilemez ancak doğal olarak pek çok hayvansal gıdada bulunur. Bitkisel gıdalarda ise dışarıdan eklenmediği sürece, doğal şekilde B12 vitamini bulunmaz. Yani yeşillikler, sebzeler ve meyveler B12 alımınıza hiçbir katkıda bulunamayacaktır. Hayvansal gıdalara beslenmede yer vermeyenlerin B12 eksikliği ile karşı karşıya kalma olasılığı son derece yüksektir.

Beslenmenizde yer vereceğiniz çeşitli gıdalar yeteri kadar B12 vitamini almanıza yardımcı olabilir

EL VE AYAKLARDA UYUŞMA GÖRÜLEBİLİR

, "B12 vitamin eksikliği hafızanın zayıflamasına neden olur. El ve ayaklarda görülen uyuşmanın nedeni B12 eksikliği olabilir. Çocukların zeka düzeylerinde düşüklüğe neden olabildiği gibi B12 eksikliği aynı zamanda konuşma ve yürüme gibi davranışların daha geç ortaya çıkmasına neden olabilir. Pernisiyoz anemi bir anemi türüdür. (Anemi, kanınızda normalden daha az sayıda alyuvar olması demektir). Pernisiyoz anemide vücut yeteri kadar B12 vitaminine sahip olmadığı için yeterli miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz. Vücudunuza oksijen taşıyacak yeterince alyuvar yoksa kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Şiddetli ve uzun süren pernisiyoz anemi kalbe, beyne ve vücuttaki diğer organlara hasar verebilir. Pernisiyoz anemi aynı zamanda sinir hasarı, nörolojik sorunlar (depresyon) ve sindirim sistemi problemleri gibi başka komplikasyonlara da yol açabilir. Ayrıca, pernisiyoz anemili kişilerde mide kanserine yakalanma riski artabilir" diye konuştu.

Risk altındaki kişilerin; Vejetaryen beslenenler, sürekli yanlış (tek tip diyet yapanlar, dengeli bir beslenme programı uygulamayanlar, yaşlılar, emilim bozukluğu hastalıklarında, doğum kontrol hapı ve bazı ilaçların kullanımında, pankreas yetersizliğinde, bağırsak parazitleri ve bakterilerin varlığında B12 yetersizliği görülebileceğini kaydeden Pınar Kural Enç, "Belirtiler; direnç azalması, ağırlıkta azalma ya da artma, bazı hastalıkların gelişimi, sosyal aktivitede azalma, depresyon, demans (bunama) gibi durumlar görülebilir" dedi.b12 iğne ile ilgili görsel sonucu

BESİNLERİN SAKLANMASI VE PİŞİRİLMESİNE DİKKAT EDİLMELİ

Uzman Diyetisyen , B12 vitamininin suda eriyen bir vitamin olduğunu ve diğer adının kobalamin olduğunu anlatarak, "Besinlerin saklanması ve pişirilmesi sırasında da vitamin eksikliği görülebilir.

Örneğin; ızgara ette yüksek ısı ve et suyunun damlaması ile; sütte pastörize ve kaynama işlemlerinde; balığın pişirildikten sonra suyunun dökülmesiyle B12 vitamininin etkinliği oldukça azalır…. Asit, alkali ve ısıya karşı dayanıksızdır. Kaynatma süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi, B12 vitamininin kaybını artırır. Karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi, balık haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi, yine B12 vitamini kaybını artıran sebepler arasındadır. Etler ızgara yapılırken, sıcaklık ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30'u, nemli sıcaklıktaysa yüzde 10-20'sinin kaybolduğu bilinmektedir. UHT sütlerdeki kayıp yüzde 7- 10 civarında iken, yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır.

Peki, tüm bu olumsuz etkilerden uzak durmak için nasıl bir beslenme planı oluşturmalıyız?

B12 vitamininden zengin olan başlıca besinleri yani; et, süt, peynir, yumurta ve balığı hayatımıza sokmamız gerekiyor. Yani hayvansal besinleri… Vejetaryenler içinse süt ürünleri ve yumurtaya ağırlık vermek önerilebilir. Sonuç olarak unutkanlık, dikkat dağınıklığı, halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek daha ciddi problemlerin engellenmesi için B12'den zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda 1 mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi yararlı olacaktır.14 yaşından büyük olanlar için günde 2.4 mcg B12 alınmalıdır. Hamilelik döneminde 2.6 mcg ve emzirme döneminde bu miktar 2.8 mcg olmalıdır" şeklinde konuştu.

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini; kırmızı kan hücresi, sinir, DNA üretimi başta olmak üzere vücudun pek çok diğer fonksiyonu için kritik önem taşıyan vitaminler arasında yer alıyor. Diğer pek çok vitamin gibi vücut tarafından üretilemediği için, gıdalar yoluyla veya takviye şeklinde alınması gerekiyor.

 

B12 vitamini eksikliğinin 2 ana nedeni var; birincisi, gıdalar yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmaması, ikincisi ise, ne kadar çok alınırsa alınsın vücudun bu vitamini yeterince emememesi.

Yurtdışı kaynaklı bir çalışmaya göre 50 yaş üzeri yetişkinlerin %3.2’si ciddi seviyede, %20’si ise sınır seviyesinde B12 vitamini eksikliği yaşıyor.

Bu verilere göre B12 vitamini eksikliğini, 50 yaş üstü yetişkinler başta olmak üzere yaygın bir sorun olarak kabul edebiliriz.

Tedavisi Nasıl Yapılır?
B12 vitamini eksikliği tedavisi, eksikliğe neden olan probleme bağlı olarak değişmektedir. Örneğin vejetaryen beslenme veya yaş nedeniyle eksiklik görülüyorsa sorun B12 takviyesi ile çözülebilir.

Daha hızlı sonuç için doktorunuz enjeksiyon önerebilir. Hafif dereceli B12 eksikliği için beslenme şeklinin değiştirilmesi, daha çok balık, et ve kümes hayvanı tüketilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca deniz ürünleri, süt, peynir ve yumurta iyi birer B12 kaynağıdır.

B12 vitamini sayfasında bu vitamin bakımından zengin besinler hakkında daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

B12 Vitamini Takviyesi Alzheimer Hastalığı için Çözüm mü?
B12 eksikliğinin bilişsel yeteneğin zayıflamasına yol açabileceği bilinmekle birlikte, B12 vitamini takviyesi kullanmanın, Alzheimer hastalığı bulunan kişilerde, bilişsel yeteneğin geri kazanılmasını sağladığı yönünde verilen bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

B12 eksikliğine bağlı olarak hafızanın ve düşünme yeteneğinin zayıflaması, konsantrasyon eksikliği gibi durumlar yaşanabilir ancak şu ana Alzheimer hastası olan kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda, yüksek dozlarda B12 vitamini kullanılmasına rağmen bir gelişme kaydedilememiştir.

Aynı şekilde B12 vitamini takviyesi kullanmanın egzama, meme kanseri, akciğer kanseri, alerji, yüksek kolesterol, kalp hastalıklarına iyi gelip gelmediği konusunda yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Ne Kadar B12 Vitamini Alınmalı?
Aşağıdaki rakamlar, sağlıklı kişiler için önerilen* günlük B12 miktarlarıdır.

0-6 Ay Arası: 0.4 mcg
7-12 Ay Arası: 0.5 mcg
1-3 Yaş Arası: 0.9 mcg
4-8 Yaş Arası: 1.2 mcg
9-13 Yaş Arası: 1.8 mcg
14-18 Yaş Arası: 2.4 mcg
Yetişkinler: 2.4 mcg
Gebelik ve Emzirme Dönemi: 2.6 mcg

B12 vitamini; kırmızı kan hücresi, sinir, DNA üretimi başta olmak üzere vücudun pek çok diğer fonksiyonu için kritik önem taşıyan vitaminler arasında yer alıyor. Diğer pek çok vitamin gibi vücut tarafından üretilemediği için, gıdalar yoluyla veya takviye şeklinde alınması gerekiyor.
B12 vitamini eksikliğinin 2 ana nedeni var; birincisi, gıdalar yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmaması, ikincisi ise, ne kadar çok alınırsa alınsın vücudun bu vitamini yeterince emememesi.

Yurtdışı kaynaklı bir çalışmaya göre 50 yaş üzeri yetişkinlerin %3.2’si ciddi seviyede, %20’si ise sınır seviyesinde B12 vitamini eksikliği yaşıyor.

Bu verilere göre B12 vitamini eksikliğini, 50 yaş üstü yetişkinler başta olmak üzere yaygın bir sorun olarak kabul edebiliriz.

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?
B12 eksikliğinin pek çok farklı nedeni olabilir. Örneğin; sıkı bir vejetaryen beslenme programı uyguluyorsanız, bu vitaminin eksikliğini yaşamamak için B12 takviyesi kullanmanız gerekebilir.

Çünkü bitki kaynaklı besinlerde B12 vitamini bulunmaz. Ayrıca mide kelepçesi kullanıyorsanız veya bir başka cerrahi zayıflama operasyonu geçirdiyseniz vücudunuz B12 vitaminini emme ve kullanma yeteneğini kaybedebilir.

Gıdaların vücut tarafından işlenmesinde sorunlara yol açan Crohn hastalığı, çölyak hastalığı gibi hastalıkları yaşayanlarda B12 eksikliği sık görülmektedir.

Ayrıca mide asidi üretiminde sıkıntı yaşayan kişilerde, B12’nin vücut tarafından emilebilmesi için bu aside ihtiyaç duyulduğundan eksiklik görülebilir.

B12 Vitamini İçeren Besinler
Aşağıda B12 vitamini bakımından zengin bazı gıdaların listesini bulabilirsiniz ancak bu liste tam liste değildir. Listede yer alan bazı besinlerin yüksek kolesterol değeri, çok kalori içermesi ve bazı diğer nedenlerden dolayı fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

B12 vitamini eksikliği durumda sizin sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programını ancak bir uzmandan alabilirsiniz.

 b12 eksikliği ne yemeli,yiz ile ilgili görsel sonucu

Ciğer: Kuzu ciğeri en çok B12 içeren gıdalar arasında ilk sıralarda gelmektedir. 100 gram pişmiş kuzu ciğeri, günlük olarak önerilen B12’nin yaklaşık 13 katı B12 vitamini içermektedir.

Kuzu ciğeri aynı zamanda demir, fosfor, bakır, çinko, B6 vitamini ve A vitamini bakımından da zengindir. Midye ve istiridye gibi yüksek kolesterol içeren kuzu ciğeri kalp ve damar sağlığını korumak adına az miktarlarda tüketilmelidir.

Balıklar: Genenllikle omega 3 için önerilen balıklar aynı zamanda yüksek miktarda B12 içermektedir. 100 gram uskumru günlük B12 ihtiyacının 3 katını, somon 3 katını, ton yaklaşık 2 katını, lüfer ise %100’ünü karşılar.

Sığır Eti: Protein, çinko, demir bakımından zengin olan sığır eti aynı zamanda yüksek miktarda B12 içerir. Sığır etinde bulunan B12 miktarı, etin hayvanın hangi bölgesinden elde edildiğine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.

Ancak yaklaşık bir değer vermek gerekirse, 100 gram sığır eti günlük B12 vitamini ihtiyacının %60-%100 arasında bir oranı karşılar.

Kuzu Eti: Kuzu eti genel olarak B12 bakımından zengindir ancak en fazla B12 vitamini omuz bölgesinde bulunur. 100 gram kuzu pirzola ise günlük B12 ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar.

Peynir: Kalsiyum, protein, Riboflavin (B2 vitamini) içeren peynir çeşitleri, yüksek kolesterol oranları bir yana, B12 vitamini bakımından da zengindir. 100 gram beyaz peynir günlük B12 ihtiyacının %28’ini karşılar.

Yumurta: 100 gram yumurta günlük B12 vitamini ihtiyacının %33’ünü karşılar. Tabii, 100 gram yumurta yemek kolesterolü de önemli miktarda yükseltir.

1 adet yumurtanın sarısı ise günlük gereksinim %6’sını karşılamaya yeter. Bu rakamlar tavuk yumurtası için geçerli. Kaz ve ördek yumurtaları daha yüksek miktarlarda B12 vitamini içerir.

b12 eksikliği ne yemeli,yiz ile ilgili görsel sonucu

B12 İçeren Diğer Besinler
Parantez içinde belirtilen değerler, gıdanın 100 gramının günlük B12 vitamini ihtiyacının yüzde kaçını karşıladığını belirtmektedir.

Yağsız yoğurt (%10)
Tam yağlı yoğurt (%6)
Yağsız süt (%9)
Tam yağlı süt (%7)
Tavuk eti (%5)
Tofu (%39)