Risaleajansın haberine göre Ayasofya'nın ibadete açık olan bölümü Hünkar Kasrı'na, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uzun yıllardan sonra ilk kez asaleten imam atandı.

İmam Diyanetten ancak Cami halen Kültür Bakanlığı'na Bağlı

Sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen yapılarından biri olan Ayasofya, 916 yıl kilise, 482 yıl cami olarak hizmet verdi. Sultan Fatih 1453'te camiye dönüştürdü. Uzun yıllar camide namaz kılındı ve hutbeler okundu. Bakanlar Kurulu'nun kararıyla 1935'te müze olarak kapılarını ziyarete açan Ayasofya'nın imam kadrosu ise her daim korundu. 

İbadete 1991'de açılan Ayasofya Hünkar Kasrı'nda öğle ve ikindi namazları kılınırken, bu vakitlerin ezanları da Sultanahmet Camisi ile karşılıklı okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, uzun yıllardan sonra ilk kez Hünkar Kasrı'na kurra hafız Önder Soy'u asaleten imam olarak atamasıyla Ayasofya'nın dört minaresinden 5 vakit ezan sesi yükselirken, vakit namazları da kılınmaya başlandı.

Fatih Müftüsü İrfan Üstündağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hünkar Kasrı'nın 5 vakit ibadete açık olduğunu belirterek, imam Önder Soy'un görevlendirilmesiyle cemaat sayısının da arttığını vurguladı. Üstündağ, Kurban Bayramı'nda uzun yıllardan sonra ilk kez bayram namazı da kılındığını hatırlattı.

Hünkar Kasrı'nda 5 vakit okunan ezanın Ayasofya'nın 4 minaresinden duyulduğunu anlatan Üstündağ, öğle ve ikindi ezanlarının ise Sultanahmet Camisi ile çift ezan şeklinde okunduğunu, bunun yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çektiğini, hatta kayda bile alındığını dile getirdi.

Şu anda ibadete açık olan Hünkar Kasrı'nın, Ayasofya'nın asıl mekanı değil, 1. Mahmud döneminde yapılmış bir bölüm olduğunu belirten Üstündağ, "Padişahlar buraya gelir, istirahatini yapar, abdestini alır ve camiye geçerlermiş. Osmanlı'nın yaptırdığı Hünkar Kasrı'nda şu anda biz ibadet ediyoruz." dedi.

"Ayasofya imamlığı, çok manevi bir kavram"

Ayasofya bünyesindeki Hünkar Kasrı'na imam olarak görevlendirilen Kurra Hafız Önder Soy, Ayasofya imamlığının çok manevi bir kavram olduğunu dile getirerek, "Ayasofya imamlığına layık değiliz ama Rabbim böyle buyurmuş, Diyanet İşleri Başkanlığı bu şekilde uygun görmüş. Rabbim bizleri mahcup eylemesin." dedi.

Artık 4 minaresinden 5 vakit ezan sesi yükseliyor

PEKİ AYASOFYA İBADETE AÇILACAK MI?

Sultan Fatihin emeneti olan cami dışında kullananlara bedduası bulunan kutsal mabedin, 2017 Mayıs ayında müze ismi değiştirilmeden, iç mekanında namaz kılınmaya başlanacağı belirtiliyor. Kültür Bakanlığı müzeyi önce Diyanet'e devredecek ardından cami olarak ibadete açılacak. Cami olarak açılması için 1 haftalık zamana ihtiyaç var. Üzerindeki resimlerin kapatılacağı ve alt zemine halı sarılmasının 1 hafta gibi bir sürede tamamlanacağı belirtiliyor. Hatta bazı zenginlerin Ayasofya'yı halı sarmak için hazır beklediği de konuşulanlar arasında.

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması gündemini konuştu. Akgündüz, Said Nursi’nin Ayasofya konusunda Adnan Menderes’e yazdığı mektubu örnek vererek, Menderes için geçerli olan şartların şu anda mevcut hükümet için de geçerli olduğunu, ulusal ve uluslararası tazyikler karşısında İslam aleminin desteğini alabilmesi için devletin Ayasofya’yı ibadete açması gerektiğini söyledi.

Said Nursi Menderes’e: “Ayasofya’yı 500 yıllık eski vaziyetine iade etmelisin. Ayasofya’yı açarsan bütün İslâm âleminin kuvvetini arkanda hissedeceksin ve düşmanların seni alt edemeyecekler.” diyor.