1935 yılından beri müze olarak faaliyette olan Ayasofya'nın yanında bulunan küçük bir mescide (Hünkar Kasrı bölümüne) imam atandı. Burası 1980 yılından beri mescid olarak faaliyette. Burada yılardır görevlendirme - vekil imam görev yapıyordu. Mescid olarak açık tutuluyordu. Şimdi bu ay Diyanet buraya kadrolu imam atadı. Tüm resmi kayıtlarda cami olarak geçen Ayasofya'nın resmi imamı artık namazları Hünkar Kasrında kıldırıyor. Asıl büyük Ayasofya kısmı halen kapalı ve müze olarak faaliyette.

Cumhuriyet döneminde bir türlü zincirleri kırılamayan Ayasofya'nın, son dönemde esaret zincirleri kırılıp cami yapılmak isteniyor. Buna engel olabilecek hiç bir durum yok. Tamamen kanuni bir uygulama ile burası cami yapılırsa bir kısım cılız tepki dışında tepki olacağıda düşünülmüyor. Çünkü tüm vakfiyesi,tapusu herşeyi cami olarak kayıtlı. Günümüzde cami olarak ibadete açılması, bir Bakanlar Kurulu kararına bakıyor. Bu sene Fetih programından önce 29 Mayıs 2016'da cami olarak açılacağı da konuşuluyor.

Ayasofya'nın ibadete açık olan bölümü Hünkar Kasrı’na imam olarak atanan Önder Soy, "En büyük isteğim Ayasofya'nın tamamen cami olması" dedi.

ayasofyaya imam atandı ile ilgili görsel sonucu

Önder Soy'un Yeni Şafak'ta yer alan röportajının ilgili bölümü şöyle:

Ayasofya'da görev almak sizin için ne ifade ediyor?Bu güzel mabede hizmet etmeyi Rabbim bana nasip ettiği için kendimi çok şanslı hissediyorum. Ayasofya Cami, benim hayallerimin çok ötesindeydi. Buraya daha iyi hizmet edebilmek için kendimi sürekli yeniliyorum. Ayağım sakat olmasına rağmen bir gün olsun buraya gelmemezlik etmiyorum. Burayı evim gibi benimsedim. En büyük isteğim buranın tamamen cami olması.

Yaklaşık üç aydır burada imam olarak görev yapıyorsunuz. Sizinle birlikte insanlar buradan yeteri kadar haberdar oldu mu? Bu süreçte neler yaptınız?

ayasofyaya imam atandı ile ilgili görsel sonucu

Tabi çıkan haberlerle buraya olan ilgi de arttı. Fakat bu haberlerin bir kısmında “Ayasofya'da ilk ezan okunuyor” gibi başlıklar atıldı. Oysa ki Ayasofya'da ezan ilk defa okunmadı. Merhum Özal döneminde burada ezanlar, salalar okunmuş. Ben de Kurban Bayramı'ndan önce göreve başlayınca burada bayram namazı kılalım istedim. Facebook'ta Ayasofya sayfası açarak bunun duyurusunu yaptım ve namazımızı kıldık. Cemaatimiz yaklaşık 100 kişi oldu. Arkadaşlarımız da burada fotoğraf çekmiş ve bunlar da yayılarak basının dikkatini çekmiş. Bayramdan sonra Muharrem ayı geldi. Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında selatin camilerde Muharrem'in birinci gününden onuncu gününe kadar ezanlar Hüseyni yani ağıt makamında icra edilirmiş. Biz de bu geleneği devam ettirdik. Muharremin 8. günü de bir saray aşuresi yaptık. Adını da birlik beraberlik aşuresi koyduk. Katılım oldukça yoğun oldu. Yabancı turistlerin ilgisi de büyük oldu. Beş vakit namazlara sürekli katılan bir cemaat oluştu mu burada?

ayasofya namaz kılınan meescidi ile ilgili görsel sonucu

Başka neler yapmak istiyorsunuz?

Biz başladığımızda burada cemaat yoktu. Ama şu an bir cemaatimiz var. Kısmen de olsa cami hüviyetine kavuştu diyebiliriz. Tüm vakitlerde camimiz doluyor elhamdülillah. Önümüzdeki yaz burada Kur'an'ı Kerim Arapça, hat, Osmanlıca ve Farsça dersleri vermeyi düşünüyorum. Geçmişte spor salonumda gençlerle ve özellikle de sokak çocuklarıyla yakından ilgilenirdim. Bu şekilde pek çok arkadaşımızın topluma kazandırılmasına vesile olmuştum. Bu faaliyetlerime yine devam etmek istiyorum.

ayasofyaya imam atandı ile ilgili görsel sonucu

Mescid küçük olduğu için içerisi dolunca dışarıda namaz kılınıyor. İçeri mekan en fazla 50-60 kişi alıyor.

ayasofyaya imam atandı ile ilgili görsel sonucu

AGD buranın cami olarak ibadete açılması için çok gayret ediyor. Geçen sene 100 bin kişiyi Ayasofya camii bahçesinde toplamıştı. Gelecek sene içerisinde kılacağız demişlerdi.

ayasofya namaz kılınan meescidi ile ilgili görsel sonucu

Ayasofya Bahçesinde binler Sabah Namazı Kılmıştı

Kabe İmamının da katıldığı bir sabah namazı bu sene fetih programı dolayısıyla eda edilmişti. Anadolu Gençlik Derneği'ne mensup 100 bin kişi buranın cami olarak açılmasını istemiş, namaz sonunda buranın ibadete açılması için dua edilmişti.

Trabzon ve İznik Ayasofyaları da Müze idi Cami Oldular şimdi sıra Büyük Ayasofya'da

trabzon ayasofya ile ilgili görsel sonucu

Burası Trabzon Ayasofya Camii.

Trabzon'un Ayasofya Mahallesi'nde bulunan ve uzun süre müze olarak kullanılan Ayasofya, 52 yıl aradan sonra tekrar cami olarak hizmet vermeye başladı. Mihrap ve minber yerleştirilen Ayasofya'da ilk namaz ikindi vakti kılındı. Namaz sırasında freskler perde ile örtüldü. 28 Haziran 2013 tarihinde cami olarak ibadete açıldı.

iznik ayasofya ne zaman cami yapıldı ile ilgili görsel sonucu

Burası İznik Ayasofya Camii. Burası da 2011 yılında müzeden camiye çevrildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Bursa'nın İznik ilçesindeki 'Ayasofya Camii'nin ibadete açılması yönündeki kararının ardından tarihi cami, yaklaşık 90 yıl aradan sonra bayram namazının kılınmasıyla ibadete açıldı.