Sultan Fatih'in Cami olarak emanet ettiği Ayasofya 'da Ramazan boyunca Kuran okunacak

Diyanet cami olması için bastırıyor ancak siyasi kanattan ses yok. Bir Bakanlar Kurulu kararı ile cami yapılabilecek olan Ayasofya bu güne kadar camiye çevrilmedi. Bu sene ümitler vardı ancak halen icraat gerçekleşmedi. Eğer Cami olsaydı bu sene Teravih namazları burada da kılınacaktı. Diyanet yine sadece Kur'an okutmakla yetinecek.

TRT Diyanet TV geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, on bir ayın sultanı Ramazan ayında, çekimlerini İslam alemi için önemli bir yere sahip olan Ayasofya'dan gerçekleştirecek. "Bereket Vakti Ayasofya" isimli sahur programı hazırladı.

İlgili resim

30 GÜN BOYUNCA KUR'AN-I KERİM OKUNACAK

İslam dünyasında önemli bir yere sahip olan ve dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen Ayasofya'dan, 30 gün boyunca TRT Diyanet TV izleyicilerine Kuran-ı Kerim ziyafeti verilecek. Ali Bektaş’ın sunumu ve birbirinden değerli konukların katılımıyla Ramazan ayı boyunca evlere konuk olacak.

482 YIL CAMİ OLARAK KULLANILDI

Yapımına 23 Şubat 532'de başlanmış, 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak büyük bir törenle, 27 Aralık 537' de ibadete açılan ve 916 yıl kilise olarak hizmet veren yapı, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul'un fethiyle camiye çevrilerek 482 yıl cami olarak kullanılmıştır. Ayasofya maalesef halen müze olarak kullanılıyor.

Aynı program geçtiğimiz yıl Ramazan ayında da gerçekleştirilmiş ve büyük ilgi görmüştü.

OSMANLIDA AYASOFYA DA TERAVİH NAMAZI KILINIRDI

Ayasofya da teravih ile ilgili görsel sonucu

AYASOFYA’DA NAMAZ!

İstanbul Ayasofya’nın müzeye dönüşmesinden itibaren birçok insanın üzüldüğü nokta, camiinin artık kullanılamaması. Osmanlı’dan yadigâr bir camide namaz kılınmamasıydı. İstanbul Sultanahmet meydanında yer alan Ayasofya günümüzde binlerce yerli yabancı turisti ağırlıyor. Ancak Ayasofya’nın camiye dönüşmesini isteyenler, aynı Sultanahmet Camii gibi yabancılara yine kucak açabileceğini ama oranın diğer camiler gibi bir hüviyet kazanmasını istiyorlar.

OSMANLI DA BURADA 100 BİN KİŞİ TERAVİH KILARDI

Ayasofya da teravih ile ilgili görsel sonucu

Şimdiki ihtişam sadece iftar sofralarında

Ayasofya’daki teravih fevkalade ihtişamlı ve görkemli kılınırdı. İstanbul’un nüfusunun 800 bin 900 bin olduğu dönemlerden bahsediyoruz. Namaz kılması farz olan insanların hemen hemen beşte biri Ayasofya’da buluşması demektir. Sultanahmet meydanında satıcılar, sohbet erbapları, tekke ve tarikatlar herkesin kendine göre dini ibadetlerini yerine getirebileceği bir ortam. İstanbul’da ramazan şimdikinden daha ihtişamlı bir halde gelir ve giderdi. Şimdiki ihtişam sadece iftar sofralarına yansımıştır. İnsanların gönüllerine hitap edecek boyutta şehirde ramazan hissedilirken, şimdi hangi iftar sofrasında neler var ve hangi iftar sofrasında kaç semazen döndü onların ifadesiyle. Artık semazen dönüyor, semahın dini tarafından ziyade. Bu yüzden bugünün iftarları eleştirilmeyi hakeden iftarlardır.