Ayak Mantarının Sebepleri
Özellikle havuzlar, hamamlar, plajlar, spor salonları ve güzellik salonları gibi ortak kullanım alanı olan yerlerde mantar oluşması ve yayılması riski yüksektir.
Başkalarının ayakkabılarını ve terliklerini kullanmak bu açıdan çok sakıncalıdır. Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı şekilde değildir.
Bazı kişilerde ayak parmak aralarında görülürken bazı kişilerde ayak tabanında ve yanlarında görülür. Mantarlar; su toplayan, kızarıklık ve kepeklenme yapan yara görünümündedir. Bazı kişilerde kaşıntı ve yanma da yapar.

Ayakkabınızı değiştirin: Ayakkabınız çoğu zaman ayak mantarınızın oluşmasına en büyük katkıyı yapan etmendir. Pek çok ayakkabı, içerisine hava almayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu nedenle hava düzgün şekilde ayakkabı içerisine girmez, ayağın serin tutulmasına engel teşkil eder. Ayak terlediğinde ayak mantarının çoğalması için uygun ortam sağlanmış olur. Bu nedenle içerisine hava alan ayakkabılar ve ayağı terletmeyen türde ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayak parmaklarınızı kuru tutun: Ayaklarda kuru tutmanın en zor olduğu yerler ayak parmaklarının aralarıdır. Ne çeşit ayakkabı tercih ederseniz edin bu bölgeyi kuru tutmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle ayak mantarları en çok ayak parmakları aralarında görülür. Ayak parmaklarının arasını kuru tutmanın bir yolu, çorap giymeden önce ayak parmaklarının arasına kuru ve temiz peçete parçaları yerleştirmek olabilir. Bu peçeteler gün içinde düzenli olarak değiştirilmelidir.

Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirin: Bazen ayak mantarları vücudunuzun bağışıklık sistemi zayıfladığından ortaya çıkar. Vücut bu mantarlarla savaşamaz veya onları zararlı olarak görmez. Sağlıklı beslenerek (yiyecek veya takviyeler ile) ve günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve ayak mantarlarına karşı koymanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Daha fazla egzersiz yapın: Ayaklar vücutta kan dolaşımının en zor ulaştığı bölgelerdendir. Kan dolaşımının azlığı, ayak mantarlarının oluşmasındaki etkenlerden biri olabilir. Daha fazla egzersiz yapmak kan dolaşımını arttırır ve ayak mantarları ile savaşta vücudunuza yardımcı olabilir.

Sarımsak ile kendi ilacınızı yapın: Sarımsakta ajoene denilen ve ayak mantarlarına karşı çok etkili olduğu bilinen bir birleşik bulunmaktadır. Bir kaç diş sarımsağı biraz zeytin yağı ile ezip ayaklarınıza en az yarım saat boyunca yedirin. Bu işlemi günde iki kere tekrar edin. Ayak mantarlarınızın azaldığını göreceksiniz.

Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın: Eğer ayak mantarınız hızla çoğalıyor ve kontrol edilmez bir hal alıyorsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz size uygun bir reçeteli ilaç önerebilir. Bu ilaçların pek çoğu 14 gün içinde etkilerini gösterebilirler ancak ciddi ayak mantarı problemlerinin temizlenmesi için 18 aya kadar uzayabilen bir süre gerekebilir.

Tırnak parlatıcı ve tırnak parlatıcı temizleyicilerinden uzak durun: Tırnak parlatıcıları ve onların temizleyicileri tırnağınızı inceltebilir. Bu da tırnağınızı mantarlara karşı güçsüzleştirebilir. Mantar probleminiz geçene kadar tırnak parlatıcılardan ve tırnak temizleyicilerden uzak durmanız faydalı oalcaktır.

Ayaklarınızı sirke ile yıkamayı deneyin: Sirke asidik bir yapıda olduğundan, ayaklarınızdaki mantar formlarından kurtulmanızda yardımcı olabilir. Hassas ciltlerde yanmaya sebep olabileceğinden iki ölçek suya bir ölçek sirke karıştırarak kalıcı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ayak Mantarına Bitkisel Çözüm
Öncelikle, 6-7 diş sarımsak içerisine az bir miktar tuz atılarak havanda dövülür. Dövülen ve lapa haline getirilen sarımsak, bir cam şişeye aktarılır. Ardından üzerine fazla olmamak şartıyla alkol ilave edilir. Karışım 3-4 saat bekletildikten sonra, aralıklarla çalkalanır. Bu sürenin sonunda, şişede biriken sıvı süzülerek başka bir şişeye alınır ve mantarlı bölgeye uygulanır.
Dövülmüş bir tutam çörek otuna yeterli miktarda elma sirkesi katıldıktan sonra, pamuğa dökülerek mantarlı bölgeye sürülür.
Birer tutam yabani kekik, oğul otu, gül ve çilek katılan suy kaynatılarak, ardından elde edilen karışım soğutularak içilir.
Mikroorganizmalara karşı, kendi penisilini üreten zeytin ağacından toplanılan zeytin yapraklarından elde edilen öz, mantara iyi gelmektedir.
Beraber dövülen fesleğen ve devetabanına, gül yağı ilave edilerek elde edilen merhem mantarlı bölgeye, mantar geçene kadar her gün sürülür.
On beş dakika kaynatılmasının ardından süzülen şahtere otundan elde edilen sıvı, tuz ve gül suyu ile karıştırılarak ayaklara masaj uygulanır.