Atatürk Üniversitesi Arap Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı  Prof Dr Nimet Yıldırım Hocaya İran'da Şehriyar Nişanı ve Firdevsi Devlet Nişanı verildi. Firdevsinin Şehname eserini Türkçeye çeviren Yıldırım İran'da büyük bir ödüle layık görüldü. 2017 Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü verildi.

Prof. Dr. Nimet YILDIRIM, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığının “Firdevsi Devlet Nişanı”na layık görüldü.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı’nın ortak organizasyonu İran'ın Meşhed kentinde düzenlenen “Firdevsi’yi Anma ve Farsça’yı Koruma” konulu sempozyuma katılan Prof. Dr. Nimet YILDIRIM, 15 Mayıs 2017 günü Firdevsi Üniversitesi Bilimler Fakültesi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kültür Bakanı’yla üst düzey yetkililer; büyükelçiler ile Başkonsolosların, Türkiye Cumhuriyeti Meşhed Başkonsolosumuz Sayın Mehmet Doğan Bey’in de hazır bunduğu törende 2017 yılı “Firdevsi Devlet Nişanı”nı İran Cumhurbaşkanı yardımcısından aldı. Söz konusu nişan üçü İran dışından, dördü ise İranlı yedi bilim adamına verildi.

İşte İran'da ödül alan hoca için iran'da  yazılanlar

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
"And olsun kaleme ve yazdıklarına..."

Değerli bilge... Sayın Profesör Nimet Yıldırım Bey... Zat-i alinizin bilgece çalışmasıyla Şahname'yi İstanbul Türkçesi'ne çevirmeniz bizim için paha biçilmez bir çabadır...
Bundan sonra da kültürün yaygınlaşmasındaki çalışmalarınızda başarılar diliyor, desteklerinizi umuyoruz...
Hasan Ruhani
Cumhurbaşkanı

Otomatik alternatif metin yok.

İran İslam Cumhuriyeti
Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı

Saygıdeğer Profesör Sayın Nimet Yıldırım Bey...
Bilim, Kültür ve edebiyat adamlarıyla Fars Dili ve edebiyatına gönül verenlerin Ulu Şair Firdevsi'yi anma gününde bir araya gelmeleri mutluluğunu, Fars Dili ve Edebiyatı yapısının güçlenmesinde özenle ve fedakarca çalışan sizin gibi büyük hocaların çabalarına borçluyuz. Bu alandaki yoğun ve özenli çalışmalarınızdan dolayı sizi takdir etmek için Firdevsi Kültür Sanat ve Edebiyat Nişanı'nı size takdim ediyoruz...
Ulu Tanrı'dan size başarılar ve yücelikler diliyoruz.

Seyyid Rıza Salihi-yi Emiri
Kültür ve İslami İrşad Bakanı

Etiketler: iranda   türk   hocaya   büyük   ödül   nimetyıldırım   firdevsi   şehname