İsrail’in uyguladığı katliamı protesto eden Atatürk Üniversitesi Senatosu, Kudüs’ün dünya barışı ve huzurunun sembolü olduğunu bildirdi. ABD’nin büyükelçilik taşıma kararını kınadığını bildiren Üniversite Senatosu, insanları katleden terör devleti İsrail’i de lanetledi.

HABER MERKEZİ

Atatürk Üniversitesi Senatosu, büyükelçiliğini taşıma kararı alan ABD ile katliam yapan İsrail’i kınadı. Senato, Kudüs’ün barış ve huzurun sembolü olduğunu belirterek, “Orada tesis edilecek huzur ve barış, dalga dalga bütün dünyaya yayılacaktır” açıklamasında bulundu.

Atatürk Üniversitesi Senatosu, ABD’nin bölgedeki gerilimi tırmandıran Kudüs hamlesini ve İsrail’in Filistinlilere uyguladığı soykırımı lanetledi. Üniversite Senatosu, bölgede yaşananlarla ilgili Kudüs Bildirisi yayınladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin ve onu takip eden bazı devletlerin uluslararası hukuku, BM kararlarını, tarihî gerçekleri ve insan haklarının en temel hükümlerini göz ardı ederek elçiliklerini Tel Aviv’dan Kudüs’e taşımaları, bölgede zaten var olan kaosu ve çözümsüzlüğü körüklemiş, terör devleti İsrail’i cesaretlendirmiştir” diyen Atatürk Üniversitesi Senatosu, “ABD’nin öncülüğünde atılan bu son derece yanlış adımla birlikte Filistin’de yaşanan hadiselerde altmıştan fazla Müslüman kardeşimiz şehit düşmüş, üç bin civarında kardeşimiz ise yaralanmıştır.

Sadece Müslümanlar için değil bütün semavi dinler için kutsal bir mekân olan Kudüs’ün İsrail tarafından sistematik bir biçimde işgal edilmesini meşru göstermeye çalışan bu talihsiz girişimlerin Orta Doğu’nun ihtiyaç duyduğu huzur ve esenliğe hizmet etmeyeceği açıktır. Unutulmamalıdır ki Kudüs, dünya barışının, huzurunun adresi ve sembolüdür. Orada tesis edilecek huzur ve barış, dalga dalga bütün dünyaya yayılacaktır” ifadesinde bulundu.

Atatürk Üniversitesi Senatosu’nun Kudüs başlıklı bildirisinde şunlar ifade edildi:

“On yıllardır en temel insani haklarından mahrum edilen, öz vatanlarından sürülüp katliamlara ve yoksulluklara maruz bırakılan, tek suçları topraklarına sahip çıkmak olan masum ve mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu ilan ediyor; ABD’nin büyükelçilik taşıma kararını kınıyor; kadın, çocuk, engelli, yaşlı demeden insanları katleden terör devleti İsrail’i nefret ve şiddetle lanetliyor; meşru haklarını savunmak uğrunda şehit olan Filistinli kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”