Erzurum merkeze çok uzak olmayan okulda öğrenciler halen soba ile ısınıyor.

Atatürk Ünivesitesi Rektörü Prof Dr Ömner Çomaklı Hoca Genel Sekreter Doç Dr Remzi Şahin ile birlikte kısa süre önce bir köy okulunu ziyaret etmiş, öğrencilerle hemhal olup muhabbet ederken bir öğrencinin ismini sormuş, 3.sınıf öğrencisinin isminin  "Fethullah" olduğunu duyunca "oğlum babana söyle senin ismini değiştirsin" dediği yerel ve ulusal basında yer aldı. Belki rektör bey eleştirildi.

Aslında gelişigüzel gelişen bir durumdur. Rektör beyin bu tepkisi aslında çokta büyütülecek konu değildi ama basın magazin aradığı için konuyu büyütüp manşet yaptı. Rektör beyin bir okulu ziyaret etmesi hele hele bir köy okulunu ziyaret edip okulu onurlandırması takdire şayan bir durumdur. 

Rektör'den Fethullah adlı öğrenciye; 'Babana söyle ismi değiştirsin'

Aslında bu haberde görülmesi gereken husus soba ile ısınılan okulun halen var olduğu gerçeği gözlerden yine saklandı. 21 YY'da teknolojide ve birçok konuda atılım yaparken merkeze çok uzak olmayan bir okulda halen soba ile ısınınan okulların olduğunu görmek oldukça üzüyor insanı.MEB'in bu konuda mutlaka adım atması gerekir.

Bu görüntülerin sahibi rektörümüzden küçük bir isteğimiz olsun. Üniversite olarak görüntü verilen okula en azından kalorifer çektirilsin. Öğrenciler artık soba sönünce üşümesin. İl Milli Eğitim ve İlçe milli eğitimler bu görüntüleri ortadan akldırmak için çalışma yapmalı. Büyükşehir Belediyesi bu görüntüleri ve sobalı okulları kalorifere çevirsin.

Bu arada  konu hakkında Atatürk Üniversitesinden mezun olan öğretmen Dövenci'yi görev yaptığı okulda ziyaret etmekten mutlu olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Çomaklı, "Tüm öğretmenlerin öğretmenler günün kutluyorum. Biz örnek bir okul seçtik. Bizden mezun olan Mesut beyin okulunu ziyaret ettik. Çok mutlu olduk. Çocuklarımızla beraber olduk. Hocamız burada çok ciddi bir efor sarfediyor. Burada birleştirilmiş sınıflardaki tüm öğrencilere eğitim veriyor. Bu okulu biz kardeş okul olarak seçtik. Bundan sonra okulumuza her türlü yardımı yapacağız" diye konuştuğu ifade edildi.