Erzurum’da faaliyet gösteren ESTP, ÖĞ-DER, ERZİMDER,EHAD, ŞEHİDER,VUSLAT VS gibi 55 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle samimi bir ortamda yeni ekibi ile bir araya gelen Çomaklı Hoca Yenilenen Üniversiteyi anlattı.

 

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ömer Çomaklı kurduğu yeni ekiple birlikte verdiği yemekte Üniversitenin vizyonunu, yapılan ve yapılacak çalışmaları anlattı. Üniversitenin kılavuz ve yol gösterici özelliğini, farklı görüş ve önerilere açık olduğunu vurguladı. Şehrin kalkınmasında Üniversitenin yapacağı katkıları ve çalışmaların önemini anlattı. Oldukça geniş bir kadroya sahip olan Üniversite de geleceğe dair umutlu ifadeler kullanıldı. Oldukça heyecanlı görünen Rektör Çomaklı Hoca, ekibini çalıştıracağı imajını da ortaya koydu. Çomaklı Hoca, Üniversitenin gelecek dönemde etkin çalışmalar yapacağına dair özgüvenli açıklamalar yaparken, STK'lara birlikte gençliğin eğitimi ve şehrin gelişimine dair ortak çalışmalar yapmayı önerdi.

Geçmişte, üniversite ile şehir arasında görünmez bir duvar algısı oluştuğunu ancak bu tür programlarla bu algıyı kırdıklarını dile getiren Rektör Çomaklı şunları söyledi: “Atatürk Üniversitesi, Erzurum ve bulunduğu bölge için büyük bir önem arz ediyor. Hem ekonomik hem de bilimsel anlamdaki katkıları ile vazgeçilmez bir değere sahip. Biz de bu bilinçle hareket ederek, üniversitemizin gücünü, ülkemizin menfaatleri doğrultusunda kullanmayı hedefliyor ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. İstiyoruz ki bu çalışmalardan halkımız da faydalansın.

Hastanemiz başta olmak üzere, birimlerimiz tarafından düzenlenen eğitim seminerleri, çalıştaylar, işbirliği ve sosyal sorumluluk projeleri gibi hizmetlerimizle topluma fayda sağlayacak çalışmalarımızla halkımızla aramızdaki bağları kuvvetlendirmeye devam ediyoruz. Sivil Toplum Kuruluşları bizim açımızdan bu yönüyle ayrı bir öneme sahip. Halka temas etme noktasında siz değerli temsilcilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyor, fikir ve eleştirilerinizin bizim için kıymetli olduğunu bilmenizi istiyoruz.”

Sivil Toplum Kuruluşları adına konuşma yapan, Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A. Mustafa Güvenli ise Doğu Anadolu’nun en büyük kurumunun Atatürk Üniversitesi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Erzurum ve bölgemizin gelişmesinde Atatürk Üniversitesi’ne büyük görev düşüyor. Sayın rektörümüz de yaptığı değerlendirmede bunun bilincinde olduklarını ifade etti, biz de çalışmalardan büyük memnuniyet duyduk ve ilerleyen zamanlarda STK ve üniversite işbirliği arttıkça bilimsel ve toplumsal çalışmaların halkımıza yansımasının daha fazla olacağı inancındayım. Bunun adımlarını attığı için Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Programın ardından Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A. Mustafa Güvenli tarafından Rektör Çomaklı’ya Çifte Minareli Medrese’nin bir minyatürü hediye edildi.