REKTÖR ÇOMAKLI ÜNİVERSİTEDE NİTELİĞİ ARTIRMA GAYRETİNDE

Atatürk Üniversitesi bölgeye açılıyor. Tarihin kadim Türk şehri olan Tebriz'de önemli ikili anlaşmalara imza atıldı.

Türkiye'nin öğrenci sayısı ile en büyük Üniversietsi olan 300 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren Atatürk Üniversitesi'nin çalışkan ve üreten Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı Merkezi Asya Üniversiteleri Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılmak üzere gittiği İran’da bulunan çeşitli üniversiteler ile işbirliği protokolleri imzaladı.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Mohagheghe Erdebil Üniversitesinde düzenlenen Merkezi Asya Üniversiteleri Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı burada bölge üniversitelerinin gelişmesine ve ilerlemesine yönelik bir konuşma yaptı.

İran’daki ziyaretinde Atatürk Üniversitesinin 3. Nesil Üniversite misyonuna yönelik attığı adımlardan bahseden Rektör Çomaklı, Bonab Üniversitesi Rektörü Karim Abbassian ile işbirliği yaparak ikili anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. Bonab’daki anlaşma merasimine iki üniversite yetkililerinin yanı sıra Bonab Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı İran’daki son görüşmesini Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mohammad Reza Pour-Mohammadi ile gerçekleştirdi. Görüşmede Atatürk Üniversitesi ile Tebriz Üniversitesi arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, ortak kongre düzenleme ve diğer akademik konularda işbirliği anlaşması imzalandı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Bizde sayın rektörümüze gayreti dolayısıyla teşekkür ediyoruz.

Fars Dilinde Görevli olan Firdevsiyi dilimize çeviren Prof Dr Nimet Yıldırım'ında emekleri bu konuda çok fazla. Tüm bu gayretler Atatürk Üniversitesinde niteliğin artmasında faydası olacak Erzurum bir eğitim şehri olma yolunda önemli adımlara imza atmaktadır. Komşularıyla işbirliği içinde olan bir üniversite öğrenci konusunda da bu ülkelerden ciddi talep alacaktır. 

NOT: Prof. Dr. Nimet Yıldırım, 7 yıl önce Firdevsi’nin ‘Şahname’ kitabını Türkçe’ye çevirmeye başladı. İlk cildinin üçte biri Nimet Yıldırım tarafından Türkçe’ye çevrilen Şahname’nin ikinci cildi geçen Mayıs ayında basıldı. Çeviri yapmak için 13 ünlü baskıdan yararlanan Nimet Yıldırım, Şahname eseri ile İran’da düzenlenen 24’üncü Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü’nde birinci oldu. 2 bin 500 eser arasında Fars Dili ve Edebiyatı dalına ‘yılın kitabı’ seçilen Şahname ile Nimet Yıldırım ödülünü Tahran’da İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den almıştı.