ADINIZA ŞİRKET KURULMUŞ MU BUNU ARTIK ÖĞRENEBİLECEKSİNİZ!

Bazen bu tür haberler basında duyuluyordu. Vatandaşın haberi olmadasn şirket kurulabiliyor. İşte bununla artık bundan haberiniz olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Herkes T.C. kimlik numarası ile Bakanlığın web sitesi ya da e-devlet sistemi üzerinden adına şirket kurulup kurulmadığını görebilecek.

İlgili resim

Bakan Tüfekçi yaptığı açıklamada;

Bunu bir müjde olarak söyleyelim, yeni hayata geçirdik. Kamuoyu tarafından bilinmiyor ama özellikle kayıp nüfus cüzdanları, çalıntı kimlik bilgileriyle oluşturulan, sizin haberiniz olmadan kurulan şirketler ve bunun üzerinden faturayı hiç suçu olmayan vatandaşlarımızın çektiği dolandırıcılık şebekeleri oluşuyordu.

Vatandaşımız artık bu konuda endişe yaşamasın. Kurduğumuz yeni sistemle artık herkes T.C. kimlik numarasını Bakanlığımızın web sitesi ya da e-devlet sistemi üzerinden girerek adlarına şirket kurulup kurulmadığını veya bir şirketin ortağı olup olmadıklarını görebilecekler ve anında müdahale edebilecekler. Bu önemli bir kolaylık ve güvenlik. Biz Merkezi Sicil Sistemi'ne de entegre ederek bu yapıyı oluşturduk.

2016'da yaptıkları düzenlemeyle şirket kurulum maliyetlerini ve kurulma zamanını minimuma düşürdüklerine dikkati çeken Tüfenkci, "Önceden 3 günde gerçekleşen bir şirket kurulumu artık yarım günde yapılıyor. Notere gitme zorunluluklarını da kaldırdık. Ticaret sicilinde bütün işlemleri halledip şirketinizi kurmuş olarak gidiyorsunuz. Vergi dairesine gitmenize gerek yok. Elektronik ortamda size vergi numarası da geliyor ve öğleden önce kurup öğleden sonra işlemlerinize başlayabiliyorsunuz. Bu, müthiş bir kolaylık sağladı ve Türkiye'de şirket kurulumu sayılarını da artırdı." diye konuştu.