ALES ilkbahar dönemi başvuruları ÖSYM’nin sitesinden 15-23 Mart tarihleri arasında alınacak. ALES sınavı 7 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan testler uygulanacak. Sınav saat 10.00'da başlayacak ve cevaplama süresi 180 dakika (3 saat) olacak. ALES başvuru ücretleri hangi bankaya yatırılacak? ALES başvurusu nasıl yapılır?

ÖSYM son dakika açıklamasıyla 2017 ALES ilkbahar dönemi başvurularını başlattı. ALES başvuruları ÖSYM'nin osym.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecek. ALES ilkbahar dönemi başvuruları 15-23 Mart tarihleri arasında alınacak. ALES sınavı 7 Mayıs 2017 tarihinde 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) yapılacak. Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan testler uygulanacak. Sınav saat 10.00'da başlayacak ve cevaplama süresi 180 dakika (3 saat) olacak.  2017 ALES kılavuzunda başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almakta olup, kılavuzun başvuru öncesi dikkatle incelenmesi gerekmektedir. ALES başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar. ALES'in sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz. İşte ALES sınavıyla ilgili bilgiler.

ÖSYM TARAFINDAN YAPILAN 2017 ALES  İLKBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU AÇIKLAMASI
 
ALES: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
 
DUYURU (14 Mart 2017)
 
2017 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları
 
2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2017-ALES İlkbahar Dönemi) İlkbahar Dönemi Sınavı, 7 Mayıs 2017 tarihinde 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) uygulanacaktır. Sınav saat 10.00'da başlayacak ve cevaplama süresi 180 dakika (3 saat) olacaktır.
 
Sınava başvurular, 15 - 23 Mart 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınava başvurmak isteyen adaylar için Kılavuz ile Aday Başvuru Formu başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır.
 
Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almakta olup Ek’te yer alan Kılavuzun başvuru öncesi dikkatle incelenmesi gerekmektedir.
 
Adaylara saygıyla duyurulur.
 
 
ALES 2017 BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?
 
İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 7 Mayıs 2017
 
İLKBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 15 - 23 Mart 2017
 
SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 19 Kasım 2017
 
SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 26 Eylül - 4 Ekim 2017
 
SAATİ VE SÜRESİ : 10.00, 180 dakika
 
SINAV ÜCRETİ : 90,00 TL 
 
ALES 2017 BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
ÖSYM’de kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar başvurularını diledikleri başvuru merkezinden yapabilecekler.
 
ÖSYM’de geçerli fotoğrafı bulunan adaylar ise başvurularını https://ais.osym.gov.tr internet adresimden veya diledikleri bir başvuru merkezinden yapacaklar.
 
Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar.
 
Adaylar sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırabilirler.
 
Sınav ücreti ödeme işlemleri, sınava başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecek.
 
ALES NEDİR?
ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) kısaca, yükseköğretim kurumlarındaki kadrolara girişte ve lisansüstü eğitim başvurularında kullanılacak olan puanı almak için girilen sınavdır.
 
Sınavı yapan kurum olan ÖSYM’nin tanımına göre; 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.
 
Eskiden LES (Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) adıyla yapılan bu sınav 2007 yılı itibariyle ALES olarak değiştirilmiştir.
 
ALES’E KİMLER BAŞVURABİLİR?
Bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES'e giriş konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 
ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?
Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.
 
ALES NE ZAMAN YAPILIYOR?
ALES, biri Bahar Dönemi (genellikle Mayıs ayından) biri Güz Dönemi (genellikle Kasım ayında) olmak üzere yılda 2 kez yapılmaktadır. Sınav başvurularını takiben 1-1,5 ay içerisinde sınav yapılır. Başvuru ve sınav dönemleri ÖSYM’nin internet sitesinden takip edilebilir.