Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca son üç yılda 115 bin 481 şehit yakını, gazi ve gazi yakını ile vazife ve harp malulüne seyahat kartı verildi.

Bakanlığın Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığınca gaziler ile şehit ve gazi yakınlarına, demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirket, birlik, müessese ve işletmelere veya yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden yararlanmaları için ücretsiz seyahat kartları veriliyor.

Resmi Gazete'de 2 Ağustos 2013'te yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile daha önce bu imkandan faydalanamayan vazife ve harp malulleri ile anne, babaları ve 25 yaşından küçük çocukları da bu haktan yararlanma imkanına kavuştu.

Ayrıca gazilerin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babalarına da ücretsiz seyahat hakkı sağlandı.

Bakanlığın ücretsiz seyahat uygulamasına ilişkin esaslar içeren "Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği" ise 4 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlık tarafından 2014'te 20 bin 18, 2015'te 81 bin 24, 2016'da 14 bin 439 olmak üzere toplam 115 bin 481 kart basılarak, hak sahiplerine adreslerinde teslim edildi.

Ücretsiz seyahat kartlarının hak sahiplerine gönderimi için PTT ile yapılan protokol kapsamında, genel bütçeden 28 bin 107 lira ödeme yapıldı.