Türkiye, tarihinin en ciddi tehditleriyle yüzleşiyor. Ülkemiz, içeriden ve dışarıdan saldırı altında. Bunu gizlemenin, yokmuş gibi davranmanın artık bir anlamı da, imkanı da kalmadı. Bu aşamadan sonra süslü cümlelerin arkasına sığınıp, entelektüel patinaj yaparak bir tür körleştirme operasyonuna zemin hazırlamak, söz konusu saldırılara ortak olmakla eş değerdir.

abd türkiyeyi güneyden kuşatıyor ile ilgili görsel sonucu

Suriye’nin kuzeyinde enteresan gelişmeler oluyor. Türkiye’nin IŞİD terör örgütüyle mücadele kapsamında Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı operasyonuna başlamasıyla birlikte ABD ile PKK’nın suriye kolu olan PYD arasındaki ortaklık daha da aşikar oldu. Türk askerinin terör örgütü PYD kontrolündeki bölgelere ilerlemesini önlemek için PYD güçleri kontrol ettikleri bölgelerde ABD bayrakları dalgalandırmaya başladı. ABD’nin desteğiyle bu noktaları ele geçirmiş olan PYD militanlarının ABD’den izinsiz böyle bir adım atmaya cesaret edemeyeceklerini söyleyen uzmanlara göre bu hamle yi PKK/PYD’nin değil ABD’nin hamlesi olarak görmek gerekiyor. Uzmanlara göre ABD bayraklarıyla Türk askerinin önünde kırmızı çizgi çekilmiş oluyor.
ABD bayrakları Türkiye’den görülüyor
Sahadan gelen açıklamalar da ABD’nin desteğini ortaya koyuyor. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kontrolünde olan Tel Abyad’ın birçok çatısına ABD bayrakları asıldı. Herkes bunun ne anlama geldiğini merak ederken hem ABD hem de PYD tarafından açıklamalar geldi. PYD, Türkiye gelir korkusuyla bölgedeki bir ABD’li komutanın bayrağı astığını söylerken, ABD’li yetkililer haberimiz yok dediler. Türkiye’nin son günlerde Tel Abyad’a saldırı yapmak için hazırlık içinde olduğunu iddia eden Tel Abyad’daki bir PYD’li yetkili, “Türkiye, Tel Abyad üzerinden Rakka’ya gitmek istiyor. Amaç Rakka değil, Tel Abyad işgalidir. Biz bu konuyu IŞİD ile mücadelede müttefiğimiz olan ABD’li yetkililere söyledik. ABD’li bir komutan kente geldi ve Türkiye’nin müdahale etmemesi için kentin önemli yerlerine ABD bayrağı dikti” ifadelerini kullandı. Terör örgütü PYD’nin mevzilerinin kontrolündeki Tel Abyad ilçesinin Mumbatıh bölgesinde 3 noktaya asılan ABD bayrakları, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden de görülüyordu. Suriye iç savaşının ardından önce Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 2014 yılı başında ise IŞİD denetimine geçen Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi, geçen yıl Haziran ayında PYD kontrolüne girmişti. Dün de Telabyad’ın gümrük binasına ABD bayrağı asıldı.

abd türkiyeyi güneyden kuşatıyor ile ilgili görsel sonucu
ABD bayrağı teröriste kalkan oldu
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terör örgütü PYD militanlarının bulunduğu yerlere Amerikan bayrağı asılmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Konudan habersiz olduğunu iddia eden Cook, “Ancak daha önce de ortaklarımıza kendi kendilerine Amerikan bayrağı asmamaları çağrısı yapacağımızı söylemiştik” diye konuştu. Cook, “Son olayı bilmiyorum ama böyle bir şey varsa bunu konuşacağız” ifadesini kullandı. Suriye’de 2 Eylül’de Fırat Nehri’nin batısındaki Münbiç ilçesinde PYD’nin çok sayıda militanının bulunduğu Rafi köyünde de çevreye ABD bayrakları asılmıştı. Bölgedeki yerel kaynaklar, teröristlerin ABD bayrağını “kalkan” olarak kullandığını belirtmişti.

abd türkiyeyi güneyden kuşatıyor ile ilgili görsel sonucu

Coğrafyanın haritasını yeniden çizmeye çalışanlardan, Birinci Dünya Savaşı sonrası bölgesel statükoyu belirleyen güçlerin Ortadoğu'yu yeniden dizayn etme planından kaynaklanmaktadır.

Irak'ı işgal edip parçalayanlardan, Suriye krizini çıkmaza sürükleyenlerden, mezhep savaşı planlayanlardan, Türkiye ile İran'ı kapıştırma senaryosu servis edenlerden, coğrafyamızdaki bütün ülkeleri parçalayıp yeni devletçikler kurmaya girişenlerden kaynaklanmaktadır.