Erzurum’da yeni dönbem vekilleri kimler?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı sonrası yaşanan gelişmeler bir anda Türkiye’nin gündemini değiştirdi.

Herkes 24 Haziran’da erken seçim yapılacak.

Bu baskın erken seçimde Erzurum'da kimler vekil olacak?

AK Parti- MHP’nin oluşturduğu Cumhur ittifakının nasıl gelişeceği, oyların nasıl olacağı merak konusu.

Tabi bu ittifaka göre hesap yapanlarda var.

Erzurum’da bölüşüm nasıl olacak?

Ak partililere göre, mevcut yapı yani 5 AK Parti, 1 MHP olmalı.

MHP’lilerin hesabı ise 4+2

Bunun yanında son günlerde flaş bir şekilde yükselişe geçen ayrıca Erzurum'da ciddi tabanı bulunan Saadet Partisi ve MHP'nin yaptığı ittifaktan rahatsız olup ittifaka oy vermeyecek çok sayıda MHP'linin ve Ak Parti'ye bu seçimde oy vermeyecek çok sayıda vatandaşın desteklediği İYİ Parti'nin durumuda bu yarışta hesaba katılması gereken diğer unsur.

Kürt kesiminde AK Partinin MHP ile ittifak yapmasından dolayı Saadet Partisine büyük kayış olduğu gözleniyor. Güney ilçlerinde Saadet Partisinde büyük hareketlenme var. İktidar Partisinden çok sayıda istifalar söz konusu. Şunuda belirtelim ki eski refah tabanı Temel Karamollaoğlu'nun duruşu ve hitabetinden oldukça etkilenmiş durumda olduğu görülüyor. Bu yüzden AK Parti'deki emanet refah oyları Saadet Partisine doğru dönmüş görünüyor.

Son günlerde gözlerden kaçmayan bir durum var Erzurum'da. O da Saadet Partisi'nin yaptığı il kongresi. Genel Başkan Temel Karamollaoğlunu binlerce partili 1000'e yakın araçla havaalanında karşıladı ve Cumhuriyet caddesinde ciddi gövde gösterisi yaptılar. Bu durum şehirde yüksek sesle konuşuluyor.

Türkiye genelinde yapılan anketlerde bu 2 partinin (Saadet Partisi ve İyi Parti) yapacağı ittifakta yüzde 20 oy alacağı belirtiliyor. Eğer bu durum gerçekleşirse Erzurum'da dengeler bir anda değişebilir.

Bu durumda 3 Ak parti, 1 MHP, 2 tane de yeni İYİ- SP ittifakı vekil alabilir. HDP'nin yeni dönemde Terör karşısındaki tutumundan dolayı Erzurum'da vekil alması zor görünüyor.

Peki yeni dönemde kimler Ak Partiden ve MHP'den vekil adayı olabilir diye bakıldığında 

Bu seçimin en şanslı partisi ittifaktan dolayı her halükarda vekil çıkaracak olan MHP. MHP'de Kamil Aydın Genel Başkan yardımcısı olduğu için yerini koruyacağı AK Parti'de eski Sağlık Bakanı Receğ Ağdağ'ın yerini koruyacağı belirtilirken diğer vekillerin durumu net görünmüyor. Ancak her halükarda MHP ile AK Parti seçime beraber girdiği için AK Parti Erzurum'da bu seçimde en az 2 vekil kaybedecek gibi görünüyor.

Ak Partinin Erzurum'daki en önemli şansı Recep Ağdağ faktörü.Recep Ağdağ Erzurum'da seviliyor ve sayılıyor. Hatır oyları çok fazla. MHP'li Kamil Aydın Erzurumda siyaset kamuoyunda halk arasında çok silik durumda. Sesi ve soluğu çıkmayan şehrin sorunlarına dair sesi duyulmayan vekil olarak biliniyor. Eğer Genel Başkan Yardımcılığı olmasaydı vekil olması bile çok zor olarak görülüyordu.

Hadi hayırlısı diyelim.

Yeni seçimin milletimize devletimize hayırlar getirmesini diliyoruz.

Yazı serimiz ve Erzurum'da siyaset değerlendirmeleri "özel gündem" olarak devam edecek.