24 Haziran seçimleri öncesinde emekliye ikramiye, öğrencilere af, imar barışı ve vergi affı düzenlemelerini hayata geçiren iktidar, 2019'un Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde 80 bin kişiyi geçici olarak istihdam etmeye hazırlanıyor.

 İŞKUR tarafından yürütülecek olan Toplum Yararına Program (TYP), iktidarın seçim öncesindeki hesaplarını ortaya koyuyor. Temizlik ve güvenlik elemanı istihdamı adı altında bir oy avcılığına girişen AKP, Toplum Yararına Program” (TYP) adı altında açılan geçici istihdam kadrolarında personel istihdamı yapacak.

Program kapsamında 80 bin kişinin temizlik ve güvenlik hizmetlerini yerine getirmek için 16 kentte çeşitli işlerde görevlendirileceği duyuruldu. İstihdam edilecek olanların 200-300 gün arasında geçici olarak çalıştırılacağı bilgisi, çalışanların yerel seçimlerin ardından görevlerinin sonlanacağını gösteriyor. Bu durum söz konusu istihdamın yerel seçimler için uygulandığının en açık delili olarak öne çıkıyor.

 

Söz konusu geçici istihdamın sağlanacağı 16 il, AKP'nin yerelde güçlü olduğu belediyelerin yanı sıra istediği sonuçları alamadığı belediyeleri de kapsıyor. "Yüklenici firma" olarak kaymakamlıklar ve il milli eğitim müdürlükleri tercih edilirken istihdamın gerçekleşeceği iller şu şekilde: İstanbul, Kilis, Zonguldak, Aksaray, İzmir, Kocaeli, Mardin, Elazığ, Tekirdağ, Tokat, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Antep, Dersim ve Eskişehir.

Geçici istihdam için kura ya da liste yöntemi

80 bin kişinin yer alacağı istihdamda 60 bin kişinin temizlik, 20 bin kişinin ise güvenlik hizmetlerinde görevlendirileceği, bu çerçevede çevre temizliği, kamu kurumlarının temizliği, okulların güvenlik hizmetleri, okulların bakım ve onarım işlerinin yaptırılacağı öğrenildi.

İstihdamın sağlanacağı bazı illerde 100 kişilik listeler oluşurken, bazı illerde ise uzun başvuru kuyrukları oluşuyor. Yoğun başvurunun olduğu illerde kura ya da liste yöntemi uygulanacak.

 ÜRETİM.ÜRETİM.ÜRETİM...FABRİKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA................................