TEOG’da sosyal etkinliğe ek puan

2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek uygulama ile TEOG sisteminde pilot uygulama ile tüm sosyal ve yöresel etkinliklere katılım sağlayan öğrencilere ek puan verilecek.

TEOG sisteminde bu yıl başlayacak pilot uygulamayla tüm sosyal ve yöresel etkinlikler sisteme dahil edilecek. Yeni sistem 2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek. Bu yıl itibariyle başlayacak pilot uygulamada sosyal anlamda aktif olan öğrenciler TEOG’da daha avantajlı olacak.

Sosyal, kültürel, sanatsal bilimsel her türlü etkinliğe katılan öğrencilere TEOG puanının yanı sıra ek bir puan verilecek. Ek puanın orta öğretim puanının yüzde 20’sini oluşturması bekleniyor.

Sinemaya, konsere, müzeye, konferanslara katılan yani her tür sosyal kültürel, sportif bilimsel etkinliğe katılan öğrenci ek puan almaya hak kazanacak. Bu etkinlikler okullar tarafından ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve federasyonların akredite ettiği özel kurumlar tarafından düzenlenebilecek.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurma kararı aldığı sosyal etkinlik merkezlerinde de düzenlenebilecek. Bu merkezler belediyeler tarafından 81 ilde en ücra köşelerde bile açılabiliyor olacak.

TÜM PUANIN YÜZDE 20'SİNİ OLUŞTURACAK

Milli Eğitim Bakanlığı'nın TEOG sistemine geçiş ile üzerinde çalıştığı projelerden birinde sona gelindi.  2017-2018 eğitim öğretim yılı ile başlayacak uygulamada sosyal anlamda aktif olan öğrenciler TEOG'da diğer öğrencilere nazaran daha avantajlı olacak. Okul kontrolünde bulunan tüm sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel, spor etkinliklerine katılan öğrencilere TEOG puanının yanı sıra ek puan verilecek. Ek puanın orta öğretim puanının 5'te 1'ini oluşturması bekleniyor.

Öğrencilerin katılımı ayrı, etkinliğe katılma ayrı, etkinlikte bir derece alma ayrı puanlandırılacak. Örneğin karate olimpiyatlarına katılan ve karate kursuna giden bir öğrencinin aldığı puan farklı olacak.

81 ilde eşitlik sağlanması amacıyla Nevşehir’de çömlekçilik kursu, Karadeniz’de Halk oyunları kursu, Erzurum'da cirit gibi etkinliklere katılım sağlanacak. 81 ilde pilot okullar seçilecek ve eşitliğin nasıl sağlanabileceği bu yıl test edilecek.
Ntv