TEOG TERCİH İŞLEMLERİ

TERCİHLER VE NAKİLLER

YEP yani yerleştirmeye esas puanlar 30 Haziran 2017 Cuma günü ilan edilecek.

Tabi YEP'lerin açıklanması ile aynı gün kontenjanlar da açıklanacak. Öğrenciler okul tercihlerini bu YEP ve kontenjanlara göre

yapacaklar.

Lise eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin girdiği TEOG sınav sonuçları  açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 - 2017 eğitim öğretim yılı TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından TEOG

tercihleri büyük mera konusu oldu. Peki TEOG tercihleri ne zaman belli olacak?

İşte tüm detaylar

TEOG TERCİHLERİ NASIL YAPILIR? TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yine aynı kılavuzu göre MEB, yerleştirme için tercihlerin alınmasına 14 Temmuz Çarşamba günü başlayacak. Adayların tercih işlemlerini 24 Temmuz Cuma saat 17.00'a kadar tamamlamaları gerekiyor. Tercih sonuçları da 11 Ağustos'ta ilan edilecek. Sonrasında da nakil süreci başlayacak.

TEOG sınavı sonuçları Milli eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden bugün açıklanacak. 2 milyonu aşkın Lise adayı öğrenciler, TEOG sınav sonuçlarının ardından 2016-2017 lise yüzdelik dilimleri, lise taban ve tavan puanları ile birlikte tercih yapacak. Öğrenciler 25 okul tercih edebilecek ve bu tercihleri herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatması gerekecek. Geçtiğimiz sene 6 Temmuz'da başlayan tercih işlemleri bu senede aynı tarihte başlaması bekleniyor. Öğrencilerin tercih işlemlerinin ardından MEB bu sonuçları resmi bir açıklama yapmamasına karşın 14 Ağustos belirleyecek.


TEOG YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIYOR?

8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarınayerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü,esas alınarak yapılacaktır.

9-15 Ağustos 2016, 19-23 Ağustos 2016, 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullarbelirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

«ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği halde 09 Eylül 2016 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacaktır.