ÖSYM, ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) Sonbahar Dönemi başvuruları ile ilgili duyuru yayımladı.

Tarih aralıklarının verildiği duyuruda bu yılın ALES başvuru ücreti de açıklandı. Peki ALES başvurusu ne zamana kadar devam edecek? Başvuru ücreti ne kadar?

İşte tüm detaylar!

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar dönemi başvuruları 26 Eylül Salı günü başladı. Başvurular 4 Ekim Çarşamba gününe kadar devam edecek. ALES sonbahar dönemi sınavı 19 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek. Sonuçlar ise 21 Aralık Perşembe günü duyurulacak.

ALES 2017 SINAV NE ZAMAN, ÜCRETİ NE KADAR?

2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı 19 Kasım 2017 tarihinde saat 10.00’da yapılacak. Sınav başvuru ücreti ise 90 lira olarak belirlendi.

Sınava dair genel bilgiler

Kurum tarafından yayımlanan belgeye göre, sınav 19 Kasım 2017 tarihinde yapılacak. Sınav saat 10:00’da yapılacak. Sınava girecek olanlar sınav binalarına en geç 09:45’te girmeleri gerekiyor. 09:45’ten sonra sınav binaları kapanıyor. Sınav 150 dakika sürecek.

Başvurular üzerine

Başvurular internet (OSYM AİS sayfası) üzerinden yapılacaktır. Sınav merkezinin sistemine kayıtlı olmayan adaylar veya fotoğraf geçerlilik süresi 50 ayı geçmiş olanlar sınav merkezlerinden başvuruları yapabilir.

ÖSYM, ALES başvuru sürecine ilişkin detayları ana sayfasında duyurdu. Peki ALES başvuru ücreti ne kadar? Ödeme hangi bankalara yapılabilecek? İşte ÖSYM’nin başvuru duyurusu!

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.);

ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

ALES sonuçları 5 yıl süreyle geçerli olacak

BEŞ YIL GEÇERLİ OLACAK

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak 

ALES’DE YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES) adıyla yapılmaya başlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı'nda (ALES), Yükseköğretim Kurulu köklü değişikliğe gidiyor. YÖK'ten konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Buna göre ALES’te test sayılarında azaltmaya gidildi. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirildi. Yeni ALES, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacak. Böylelikle Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırıldı.


Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapıldı. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarından oluşacak.

Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanıyor. ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanıyor.