Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sosyal medya hesabı üzerinden 2017 yılı Ocak ayı yer değiştirme takvimini yayınladı. 2017 Ocak dönemi öğretmenlerin eş durumu ve mazeret tayini il içi ve il dışına yapılabilecek. Aile birliği, can güvenliği, sağlık mazeretleri ve engellilik durumu gibi nedenlerle mazeret atamaları yapılacak.

c01wntiweaajlta.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 Ocak dönemi öğretmen eş durumu ve mazeret tayini başvuruları 4 Ocak 2017 tarihinde başlayacak. 10 Ocak'a kadar alınacak eş durumu tayini başvurularının ardından öğretmenlerin tercihleri alınacak. 13 Ocak - 18 Ocak tarihleri arasındaki tercih sürecinden sonra ise 20 Ocak'ta atamalar gerçekleştirilecek ve ilişik kesme işlemleriyle öğretmenler yeni görev yerlerinde görevlerine başlayacaklar.

Aile birliğine bağlı yer değiştirme talebinde bulunacak öğretmenlerin, eşlerinin devlet memuru olarak çalışıyor olması ya da son iki yıllık sürede en az 360 gün sigortalı olarak çalışmış, halen çalışıyor olması gerekiyor.

Adaylığı kaldırılmamış ancak 31 Mart 2017'de bir yıllık görev süresini tamamlayacak adaylar eş durumu tayinine başvuru yapabilecek. Bu madde, Şubat 2016'da atanan öğretmenlerin mazeret tayini için başvurabileceğini işaret ediyor.

Başvurular belirtilen tarihler arasında elektronik başvuru formu ile yapılacak. Başvuru yapan öğretmenler, mazeret tayini için gereken belgeleri kadrolarının bulunduğu kurum müdürlüğüne onaylatmalılar. 2017 Ocak dönemi öğretmen eş durumu ve mazeret tayini genel açıklama kılavuzu için TIKLAYINIZ