2016 ALES sonbahar dönemi soruları ve cevaplandı. 18 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen sınavın temel soru kitapçığının yüzde 10'luk kısmı dün ÖSYM tarafından yayınlanmıştı. Buna ek olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, soruların ve cevapların tamamını adayların erişimine açtı. ÖSYM aday işlemleri sisteminden temel soru kitapçığının tamamına ulaşılabilecek.

2016 ALES sonbahar dönemi temel soru kitapçığının tamamını adaylar bireysel olarak görebilecekler. Bunun dışında sorular genel erişime açılmıyor. Yalnızca 2016 ALES sonbahar dönemi için başvuru yapanların soru kitapçığının tamamına ulaşması mümkün olacak. Adaylar 10 gün süreyle soruları görebilme, inceleyebilme fırsatına sahip olacak. Sonrasında soru kitapçığı erişime kapatılacak.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi girişi sınavı (ALES) yılda ilkbahar ve sonbahar olarak iki dönemde düzenleniyor. Bu yılın sonbahar dönemi ALES'i geride bıraktığımız pazar günü yapılmış ve bazı değişikliklerle tartışmalara neden olmuştu. Özellikle kutucuğa harf kodlama ilk kez kitapçıkta yer aldığı için bazı karışıklıklara yol açmış, adayların tepkisini çekmişti.