ALES SINAVI 18 ARALIK'TA YAPILACAK. SINAV 3 SAAT SÜRECEK VE 3 YIL GEÇERLİ OLACAK.

Üniversitelerde Yüksek lisans ve Doktora için zorunlu olan ALES sınavı bu sene 3 saate çıakrıldı. Artık adayların sınavı kavuşturamıyoruz şikayeti son bulacak.

SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 18 Aralık 2016
SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 27 Eylül - 10 Ekim 2016

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan 2016 ALES Sonbahar Dönemi sınavının tercih başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından, sınav ne zaman ve saat kaçta yapılacak, ALES sınavına kimler katılabilir sorusunun cevaplarına haberimizin ayrıntısından ulaşabilirsiniz. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES sonbahar dönemi sınavı 18 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

2016 ALES sonbahar dönemi sınavı 81 il merkezi, Lefkoşa ve Bişkek’te saat 9.30 da gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM duyuru yaparak ALES sınav süresinin uzayarak 180 dakika olduğunu açıklamıştı. ALES sınavı yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl süre ile kullanılabilir. Eğer adayın süresi dolmamış birden fazla ALES puanı varsa aday bu puanlardan istediğini kullanabilir.

Son girilen sınavın puanı geçerli olur gibi bir kural bulunmuyor.ALES’e kimler başvurabilir, ALES yılda iki kez yapılır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES), yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların bu sınava katılması gerekir.

ALES’e bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES SINAVININ KAPSAMI

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40’ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır.

Bütün adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 120 soru cevaplandırmış olacaklardır. Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları tabloda yer almaktadır. Adaylar istedikleri takdirde bütün testleri cevaplandırabileceklerdir.

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme
(muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.