Açıköğretim fakültesi öğrencileri AÖF finalleri için nefeslerini tuttu. Sınavlara sayı günlere kala öğrenciler AÖF finallerin tam hangi gün sorusunu sormaya başladı. Peki güz dönemi finalleri ne zaman olacak? İşte açıköğretim fakültesi sınav takvimi ile ilgili tüm detaylar

AÖF FİNALLERİ NE ZAMAN?

AÖF sınavlarının ikincisi olan Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Final Sınavı) 2017 yılının ilk ayında yapılacak. 14 Ocak 2017 Cumartesi günü 1. oturumunun, 15 Ocak 2017 Pazar günü de 2. oturumunun yapılacağı sınav ders geçme anlamında önem en önemli sınavlardan biridir

Açıköğretim bahar dönemi ne zaman?

AÖF Bahar Dönemi Ara Sınavı ilk oturumu 15 Nisan cumartesi ikinci oturumu ise 16 Nisan pazar günü olacak

Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı ilk oturumu 27 Mayıs cumartesi ikinci oturumu ise 28 Mayıs pazar günü olacak

AÖF tek ders sınavına kalana üniversite öğrencileri 2016 - 2017 eğitim öğretim yılında 15 Temmuz 2017 tarihinde sınava girecek.

4 YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRMESİN

TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuran Açıköğretim Fakültesi (AÖF) öğrencileri, sınavlarda 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasından vazgeçilmesini istiyor.

Konuyla ilgili yüzlerce dilekçe yazan öğrencilerden İbrahim Akyüz, dilekçesinde bu yıl ikinci üniversite okuma kararı verip Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji bölümüne kaydolduğunu ifade etti.

Öğrenim başladıktan sonra alınan kararla sınavlarda 4 yanlış cevabın bir doğru cevabı silmesine karar verildiğini belirten Akyüz, şunları kaydetti:

"Bu durumun eşitsizliğe yol açtığını düşünmekteyim. Örgün eğitim sisteminde okuyan öğrencilere uygulanamayan sistemin açıköğretimde de uygulanmaması gerekir. Hem çalışıp hem de evine karşı sorumlulukları olan bir öğrenci olarak tamamen hayatını ders çalışma üzerine kurgulamam çok zor. Yanıtlarımız yanlışsa yanlış olarak kalsın. Bu durumun düzeltilmesini ve bundan sonraki sınavlarda uygulamanın kaldırılmasını istiyorum."

Murat Şengönül, Açıköğretim Fakültelilerin dışarından okuyan ve çalışan kişiler olduğunu belirterek, "Diğer örgün öğretim gibi derslere girmiyoruz ve kendi imkanlarımızla ders çalışıyoruz. Bizim diğer sistemden farklı bir özelliğimiz olması gereklidir. Normal sisteme geçilmesi için gereğinin yapılmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

Gülten Aydın, uzaktan eğitimin, bu uygulamayla daha da zorlaştırıldığını kaydetti.

Ahmet Oymak, 4 yanlışın bir doğruyu götürme uygulamasının kaldırılmasını ve tekrar normal sisteme dönülmesini istedi.

Dilekçelerde, uygulamayla öğrencilerin notlarında büyük düşüşlerin meydana geldiği kaydedildi. Komisyona, bu içerikte yüzlerce dilekçe iletildi.