PAEM Komiser Yardımcısı Adayı öğrenci başvuruları bugün başladı. Polis Akademisi'ne bağlı olan Polis Amirleri Eğitim Merkezi tarafından 200 tanesi bayan 2000 tanesi erkek olmak üzere toplam 2200 öğrenci alımı için başvuru kılavuzu yayımlandı. Böylece PAEM başvuru şartları belli oldu. Peki PAEM başvuru tarihleri nedir? PAEM başvurusu nereden, nasıl yapılacak? PAEM başvuru şartları nedir?

İşte 2017 PAEM başvuru kılavuzu...

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan

açıklamaya göre, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezine (PAEM) 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için emniyet mensubu olmayanlar arasından 200'ü kadın olmak üzere 2 bin 200 ilk derece amirlik eğitimi (komiser yardımcısı adayı) öğrenci alımı yapılacağını ilan etmişti. Ön başvurular 17 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasından yapılacak. Başvuracak adaylarda aranan ilk özellik olarak lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmaları gerektiği belirtildi.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELER?

1) T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi

2) Sınav giriş belgesi: Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır . Alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının en fazla on katına kadar aday için şahsen müracaatta bulunmak üzere randevu bilgilerini gösterir sınav giriş belgesi düzenlenir. Giriş belgeleri www.pa.edu.tr adresi üzerinden yayınlanacaktır.

3) Sınav başvuru Dilekçesi ,

4) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar için yükseköğretim kurumu tarafından kabul edilen denklik belgesinin aslı ve fotokopisi

5) KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,

6) Son bir yıl içerisinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf ve fotoğraflar için 1 adet mektup zarfı

7) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları hariç, sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu ,

8) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş tahsisi ile ilgili mahkeme kararı ,

9) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından, Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şeh itlik veya vazife malullüğü belgesinin kurumca onaylı örneği,

10) Adli Sicil Kaydı Belgesi (E-Devlet çıktısı kabul edilir.)

Adli Sicil kaydı olan adayların mahkeme kararlarının foto kopisi

11) PAEM öğrenci adayları için sağlık bilgilendirme formu

12) PAEM öğrenci adaylarının Fiziksel Yeterlilik sınavına girmesine engel olmadığını gösterir tek hekim raporu (Herhangi bir sağlık kurumundan alınabilir) Tek hekim raporunu şahsen müracaat hakkı kazanmış adaylar alacaktır.

13) Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiğinin bulunmadığına dair resmi belge getirmeleri gerekmektedir.

 2017 PAEM kılavuzu indirmek için tıklayınız

ÖNBAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ