12 Kasım Cumartesi sabahı sabah namazı sonrası yaşlısıyla genciyle, kadını ve erkeği ile birlikte buluşarak, yağmurda yağsa, karda yağsa ,soğukta olsa sıcakta olsa dünyanın, hemen hemen hiçbir yerinde görülmemiş, milletimiz için bu destansı faaliyeti anmak, yeni nesillere tanıtmak, onları bilinçlendirmek ve bu vesile ile tabyaları tekrar hatırlamak bizim için büyük bir önem arz ediyor. Yürüyüşe bu sene büyük bir katılım olması bekleniyor. 

1877 yılının 8 Kasım gecesi Erzurum'u istila için gelen Rus birliklerinin tabyalardaki koğuşlarında uyumakta olan Mehmetçikleri kalleşçe şehit etmeleri üzerine, kıyama kalkan Erzurum halkının 9 Kasım günü Aziziye tabyasında yazdığı şanlı mücadelenin üzerinden tam 136 yıl geçtiğini biliyoruz. Ordu ve millet dayanışmasının en güzel örneklerinden biri olan bu milli refleksin tarih sahnesinde çok az örneği vardır. İşte geçmişte yaşanan bu milli ruhu canlı tutmak, akın akın tabyalara koşan ve vurulup tertemiz alınlarından vatan toprağına düşen şühedanın ruhlarını şad etmek düşüncesiyle, Erzurum valiliği öncülüğünde 12 Kasım Platformu tarafından tabyalara bir yürüyüş tertip edilmiştir.

   Birçok sivil toplum kuruluşu ürüyüşe destek veriyor. Şuurlu Öğretmenelr Derneği -ÖĞ-DER'de üyeleriyle ve öğrencileriyle yürüyüşe yoğun katılım sağlayacaklarnı bildirdiler. ÖĞ-DER Şube Başkanı Abdullah İkinci: "Tüm okullarımızdan gönüllü olarak öğrencilerimizi ve velilerini bu yürüyüşe katılmalarını sağlayarak milli şuur oluşmasına vesile olacağız." dedi.

   ÖĞ-DER BAŞKANI İkinci,Toplumsal birlik ve beraberliğin simgesi haline gelmesi gereken bir çalışma olarak tüm cemaat, vakıf ve dernek temsilcilerinin törene katılmasının faydalı olacağını belirtti. Batıda birçok şehirde şehir etkinliğine yüz binler katılıyor. Bu sene bu yürüyüşe en az 100 bin kişi gelmesi gerekir. Her zamankinden daha çok birliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu törenler önemli bir fırsattır. Bu sene Sultan Abdulhamidlerin, K.Karabekirlerin,Nene Hatun'ların, Kara Fatma'ların torunları olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya göstereceğiz"dedi.