Binlerce erkek aday 10 bin polis alımına ilişkin başvuru tarihlerini sabırsızlıkla beklerken Polis Akademisi Başkanlığından bir son dakika açıklaması geldi. Polis alımları için adayların büyük bir merakla beklediği başvuru tarihi açıklandı. Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri'nde özel harekat polisi olarak yetiştirilecek 10 bin aday için başvuru tarihi 2 Kasım olarak açıklandı. PÖH olamk için: PMYO öğrencisi iken seçiminizi özel harekat polisi olmak istiyorum şeklinde yapabilir ya da kadrodayken ve başka bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı polis özel harekat olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz.

10 BİN PÖH BAŞVURU TARİHİ AÇIKLANDI

Polis Akademisi'nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Polis Akademisi'ne bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri'nde özel harekat polisi yetiştirmek üzere 28 yaşından gün almamış ve en az lise veya dengi okul mezunlarından 10 bin erkek öğrenci adayı alınacak. Başvuranlar arasında fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı yapılacağı belirtilen duyuruda, online müracatların 2 Kasım'da başlayacağı, adaylardan istenecek belgeler ile aranan şartların başvuru tarihinden önce aynı siteden açıklanacağı bildirildi.

PÖH BAYAN ALIMI YOK

İlk yapılan açıklamalarda 10 bin alımdan 9 bini erkek bin kişi ise bayanlardan olacağı yönündeydi. Ancak yapılan son açıklamaya göre bayan alımı olmayacağı alımların tamamen erkeklerden olacağı yönünde yapılacağı duyuruldu. Kurumdan yapılan açıklamaya görede bayan alımı olmayacak ve alımlar tamamen erkeklerden yapılacağı bildirildi.

POLİS ÖZEL HAREKAT BAŞVURU FORMU

Adayların en çok merak ettiği konulardan biride Polis Akademisi tarafından yayınlanacak olan başvuru formu oldu. Başvurular 17 Ekim'de başlayacak ve adaylar başvurularını Pazartesi gününden itibaren kurumun internet sitesi üzerinden online olarak yapacaklar. Başvuru formu yayınlandığı andan itibaren aşağıda yer alan linke tıklarayak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yukarda yer alan link Polis Akademisi Başkanlığında yer alacak başvuru formuna ilişkindir.

BAŞVURULAR POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞINDAN YAPILACAK

Polis Akademisi'ne bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri'ne Özel Harekat polisi yetiştirmek üzere askerliğini yapmış ve 28 yaşından gün almamış olan en az lise veya dengi okul mezunlarından 10.000 erkek öğrenci adayı alınacaktır. Başvuranlar arasında fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı yapılacaktır. Polis Akademisi internet sitesinden yapılacak online başvurular 10 Ekimde başlayacaktır. Adaylardan istenilecek belgeler ve aranılan şartlar başvuru tarihinden önce aynı sitede açıklanacaktır.

POLİS AKADEMİSİ ALIM ŞARTLARI NELER?

Polis özel harekat alımları şartları ise şöyle: 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK'ya göre, özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, En az lise veya dengi okul mezunu, Askerlik hizmetini tamamlamış, KPSS şartı yok, 28 yaşından gün almamış, Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla polis meslek eğitim merkezlerine alınabilecek.

POLİS AKADEMİSİ (PÖH) BAŞVURU FORMU

2016 POLİS MAAŞLARI

Polis maaşları hesaplanırken özel harekat polisi, çevik kuvvet polisi ya da doğuda görev yapan polis şeklinde maaşlar hesaplanmaz. Özel harekatçı bir polisin maaşı ile normal polisin maaşı aynıdır. Ya da çevik kuvvet polisi ile trafik polisinin maaşı aynıdır. Ancak aldıkları görev tazminatları farklıdır. Batıda görev yapan polis görev tazminatı olarak 100 TL alırken, doğuda görev yapan polis 400-500 TL kadar bir görev tazminatı alır. Ya da doğuda görev yapan bir özel harekat polisi ortalama 1000 TL görev tazminatı alır.

Özel Harekat Polisi Maaşı: 4500-5000 TL

Çevik Kuvvet Polisi Maaşı: 3800-4500 TL

Trafik Polisi Maaşı: 3400-4000 TL

ÖZEL HAREKATÇI NASIL OLUNUR?

Öncelikle polis olabilmek için Polis Meslek Yüksekokulu yani PMYO’na katılmanız gerekmektedir. Lise ve dengi bir okuldan mezun olan bunun yanında gerekli başvuru şartlarını sağlayan kimseler alım olduğu sürece PMYO okuyabilmektedir. Daha sonra ise aynı tıpta olduğu gibi polislik mesleğinde de branş seçebilir ve o alana yönelebilirsiniz. Özel harekat polisi olmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. PMYO öğrencisi iken seçiminizi özel harekat polisi olmak istiyorum şeklinde yapabilir ya da kadrodayken ve başka bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı polis özel harekat olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz. Peki ama nasıl? Öncelikle 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidildiğini belirtmek isteriz.