Erzurum Yemekleri

ERZURUM YEMEKLERİ VE DAMAK TADI

Milattan önce 11. yüzyıldan bu yana farklı medeniyetlere ev sahipliği etmiş, kültürlerin beşiği olarak da adlandırabileceğimiz bir yer Erzurum. Uzundere'den Aziziye'ye, Horasan'dan kış turizminin cenneti Palandöken'e kadar her yer farklı bir tarihi dokuyla bezenmiş.

Erzurum'un yöresel bir cennet olduğunu hesaba katarsak yemeklerinin de lezzetli olması gerektiğini hemen anlarız. Çünkü yüzyılların birikimi ve afiyeti nesilden nesile geçmiştir.

Erzurum’a gitmeyi düşünüyorsanız ve Erzurum’a gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Erzurum’da yapmanız gerekenler. Erzurum’a gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Erzurum’da keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat. Erzurum denince akla ilk gelen şeyler oltu taşı, Tortum Şelalesi, Palandöken Kayak Merkezi ve cağ kebabıdır. Bunların yanı sıra Erzurum’un tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Erzurum’a ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.


İşte Erzurum’da Yapılacak ve Yenilecek Şeyler


Erzurum’da birçok tarihi yer ve Erzurum’a özgü birçok yöresel lezzetler bulunmakta. Erzurum’a gidince gezmeniz gereken tarihi yerlerden bazıları Yakutiye Medresesi, Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler, Narman Peribacaları, Erzurum Ulu Camii ve Öşvank Kilisesidir. Bu tarihi yerleri gezmeyi de yapılacaklar listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yapılacaklar listenize tatmanız gereken yöresel lezzetleri de ekleyin. Bu yöresel lezzetlerden bazıları başta cağ kebabı olmak şartıyla ayran çorbası, kadayıf dolması, yumurta pilavı, ekşili dolma ve kesme çorbasıdır.

Bu galeri 6147 kere görüntülenmiş. 12 Ağustos 2016, Cuma

Toplam 12 sayfadan 1. sayfadasınız. ERZURUM CAĞ KEBABI MALZEMELERİ 1 kuzu budu (yağsız ve sinirsiz) -1 adet kuru soğan- 100 gr. Yoğurt- Tuz- Karabiber -Lavaş ekmeği- Domates- Yeşil biber- ERZURUM CAĞ KEBABI NASIL YAPILIR ? Yağı ve siniri ayıklanmış kuzu budundan parmak kalınlığında yapraklar kesilir. Yoğurt, tuz, karabiber ve yemeklik doğranmış soğan karıştırılır ve etler hazırlanan bu terbiyenin içinde bir gün bekletilir. Terbiyelenen yaprak halindeki etler şişe takılır ve yatay haldeyken ateşte çevire çevire kızartılır. Pişen kısımlardan dönerde olduğu gibi ince bir tabaka şeklinde parçalar kesilir ve Çağ kebabına mahsus küçük şişlere takılarak lavaş ekmeğinin üzerinde servis edilir. Ateşte pişmiş biber, domates ve kuru soğan ile süslenir.

Etiketler: ERZURUM   YEMEKLERİ   LEZZETLERİ   DAMAK   TADI   CAĞ   KEBAP   DOLMA   KADAYIF   HINGER  

Yorumlar 0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

Bunlar da ilginizi çekebilir

habersistemim: buki